Směřování k euru

Nadcházející květnové rozšíření Evropské unie je ve středu pozornosti nejen vlád přistupujících zemí, ale také jejich centrálních bank. Po vstupu se stanou členy Evropské centrální banky (ECB), což znamená, že se od nových členských zemí očekávají aktivní kroky ke splnění podmínek nezbytných pro budoucí přijetí do eurozóny.

Přestože skutečné rozšíření eurozóny je stále ještě v poměrně vzdálené budoucnosti - nejbližším možným datem je leden 2007 -, přistupující země musí vypracovat své vstupní strategie ve značném předstihu. Právě proto loni centrální banky a vlády ve většině přistupujících zemí posílily spolupráci při definování společných postojů k přijetí eura.

Intenzivní debaty se vedly také v EU. Ty kulminovaly, když ECB přijímala Stanovisko k problematice směnných kurzů v přistupujících zemích . Toto Stanovisko vyjadřuje postoj Rady guvernérů ECB ke členství v kurzovém mechanismu (ERM II), klíčové podmínky pro budoucí vstup do eurozóny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GwhKl9Y/cs;