Dělejte v Iráku politiku, ne válku

Spojené státy znovu zjišťují, jaké jsou limity vojenské moci. V iráckém vzdušném prostoru nemá Amerika soupeře, avšak nedokáže ovládnout zemi. Už pouhá její přítomnost podněcuje násilí.

Prezident George W. Bush sice věří, že „přenesením války k nepříteli“ ochránil Američany, avšak v Iráku již zahynulo více než 1 700 Američanů a irácká válka navíc vyprovokovala teroristické útoky na americké spojence. Strašlivé pumové atentáty v Londýně byly pravděpodobně inspirovány spoluvůdčí rolí Británie v této válce.

Bushova administrativa se samozřejmě dopouští chyby, když ve svých válečných kalkulacích zanedbává politiku nebo když se slepě drží výroku, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Ve skutečnosti je většina válek selháním politiky, selháním politické představivosti. Bush a jeho poradci se vzhledem ke své licoměrnosti a nedostatku historického a kulturního povědomí domnívali, že invaze do Iráku bude snadná, že se armáda Saddáma Husajna rozdrolí a že USA zde budou vítány jako osvoboditel. Nedokázali pochopit, že Irák je již dlouho okupovanou zemí manipulovanou zvenčí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TTEJQMo/cs;