Malí velcí muži

CAMBRIDGE – Historie se často píše s ohledem na válečné hrdiny, ale obrovský potenciál schopnosti člověka vést ostatní sahá od hunského náčelníka Attily po Matku Terezu. Většina každodenních lídrů zůstává neznámá. Úloha hrdinného vůdcovství ve válce vede k přehnanému důrazu na velení a dozor a na tvrdou vojenskou moc. V Americe dnes probíhá debata před prezidentskou volbou mezi válečným hrdinou senátorem Johnem McCainem a bývalým komunitním organizátorem senátorem Barackem Obamou.

Představa válečníka v čele v modernách dobách přetrvává. Spisovatel Robert Kaplan upozorňuje na zrození nové „třídy válečníků, stejně kruté jako dřív a lépe vyzbrojené“, která zahrnuje ruské mafiány, latinskoamerické drogové špičky i teroristy oslavující násilí právě tak jako starověcí Řekové při plenění Tróje. Kaplan prohlašuje, že moderní lídři musí odpovědět stejnou mincí a že úloha moderního vůdce bude vyžadovat pohanský étos s kořeny v minulosti.

Chytří válečníci ale vědí, jak vést ostatní nejen pomocí síly. Vojáci občas žertují, že náplň jejich práce je prostá: „zabíjet lidi a ničit věci.“ Jak ale Spojené státy zjistily v Iráku, záleží i na srdcích a smýšlení lidí a chytří válečníci potřebují měkkou moc přitažlivosti stejně jako tvrdou moc donucování.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/hejD6Ip/cs;