grenville1_GettyImages_worldmapanalyticsbluepurple Getty Images

Nadcházející panika kolem digitální libry

SYDNEY – Když Facebook představil libru, novou digitální měnu, zvedla se přívalová vlna skeptických, kritických a vyloženě nepřátelských reakcí. Je to pochopitelné, vzhledem k reputaci, již si Facebook získal ledabylostí ve vztahu k uživatelským údajům a ochraně soukromí. Společnost, která kdysi slíbila, že se bude „pohybovat rychle a rozbíjet věci“, však úzkost veřejnosti nezastaví a bude si razit cestu dál – a přitom možná rozbije celé národní ekonomiky.

Zatím nemáme úplný obrázek, jak bude libra fungovat. Navzdory humbuku o její revolučnosti se může ukázat, že jde jen o další variaci na stávající platební systémy. Apple Pay, PayPal, WeChat a další služby už nabízejí základní způsob platby, včetně různých prvků zvyšujících komfort s cílem nalákat zákazníky a podniky. V zásadě jsou ale tyto služby pouhým článkem v řetězu stávajících platebních kanálů, které jsou v posledku napojené na konvenční bankovní soustavu.

Pokud bude libra jednoduše konkurovat těmto zavedeným hráčům, Facebook na tom stále může bohatě vydělat, nejen co do poplatků za převody a devizové transakce, ale také ve smyslu sběru dat. Šťavnatou kořistí by bylo už shromažďování podrobností o platbách a transakcích obrovského okruhu uživatelů sociální sítě.

https://prosyn.org/yAHEm9Tcs