O svobodě čínského tisku

Většina lidí ze Západu, kteří se mě zeptají, čím se živím, nevychází z údivu: "Copak v Číně existuje svobodný tisk? Copak tam nezávislí novináři mají šanci?" Já jim odpovídám: ano i ne.

Od chvíle, kdy Teng Siao-pching zahájil v roce 1978 svoje reformy, Čína se postupně přesouvá od státem plánovaného hospodářství k volnotržní ekonomice. Bolestivou transformaci zažívá také její mediální sféra, poněvadž stát, jenž odhodlaně sleduje cíle ekonomické reformy, nemá jasno v tom, nakolik chce tolerovat reformu médií.

Přístup vlády k tisku však není podezíravý. Od té doby, co (opožděně) uznal význam průhlednosti na kapitálových trzích, mohou se novináři svobodněji věnovat investigativní žurnalistice. Čili hranice mezi povoleným a zakázaným se posunula, ale pořád existuje. Někteří z nás zacházejí až k oné linii a čas od času do ní dokonce dloubnou. Ovšem překročit ji - to už je něco jiného.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ulMsNy0/cs;