5

Čínský sen Indie

SOUL – V posledních letech se Čína a Indie staly globálními ekonomickými supervelmocemi, v čele je ovšem Čína. Jelikož však čínský růst zpomaluje a nutnost strukturální změny je čím dál akutnější, vzniká otázka, zda snahy nového indického premiéra Naréndry Módího o reformu ekonomiky umožní zemi Čínu dohonit.

Čína od 80. let zažívá bezprecedentní hospodářský růst, živený hojností laciné pracovní síly, vysokými měrami úspor a investic, podstatnými tržními reformami, politikami orientovanými na vnější svět a prozíravým makroekonomickým řízením. Tamní lídři teď doufají, že rozvojem technologicky důmyslnějších odvětví dosáhnou postavení země s vysokými příjmy.

Ekonomická výkonnost Indie je méně pozoruhodná. Hospodářský růst začal dramaticky zrychlovat počátkem 90. let, díky liberalizaci obchodu a dalším reformám ekonomiky. Pak reformy ustaly, vystřelil fiskální deficit i schodek běžného účtu a roční růst HDP klesl na 4-5 %.

Čína si tak vytvořila náskok; tamní příjem na hlavu loni dosáhl 11 850 dolarů, více než dvojnásobku oproti 5 350 dolarům v Indii. Otázkou je, jestli Módího úsilí o zrychlení růstu dokáže v nadcházejících desetiletích tuto příjmovou mezeru zúžit.