Finanční záchranné sítě pro Asii

SOUL – Rozvíjející se ekonomiky čelí značné nejistotě a závažným rizikům ztrát. Jedním z hlavních zdrojů nestability je přitom rýsující se obrat v expanzivní měnové politice amerického Federálního rezervního systému, jehož vyhlídka vytváří volatilitu na globálních finančních trzích a hrozí, že naruší růst rozvíjejících se ekonomik.

Fed dal najevo, že jeho sazba federal funds rate zůstane blízká nule přinejmenším tak dlouho, dokud bude nezaměstnanost převyšovat 6,5% a inflační očekávání zůstanou dobře ukotvená. Stále však není zřejmé, kdy a jak začne Fed měnovou politiku zpřísňovat. Jisté je jen to, že při svém rozhodování nebude brát ohled na možné dopady své politiky na zbytek světa, takže politici a centrální bankéři postižených zemí se budou muset vyrovnat s důsledky sami.

Přísnější americká měnová politika by mohla zintenzivnit globální nedostatek úvěrů, což by zvýšilo tlak na asijské ekonomické a finanční systémy. Přehnaná reakce a stádní chování účastníků trhu by pak mohly vyvolat náhlý obrat kapitálových toků, přičemž těžký nedostatek dolarů – který nastal už v letech 1997 a 2008 – by silně zatížil asijské banky a korporace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CtX4edN/cs;