Dvě levice Latinské Ameriky

V posledních několika letech narůstal – a v posledních měsících získával na síle – pocit, že Latinská Amerika se jako kyvadlo naklání zpět k levici. Zdá se, že nevýrazné, ba občas skličující výsledky hospodářských reforem vyvolaly vlnu, která vynesla k moci levicové prezidenty napříč kontinentem, od vítězství Huga Cháveze ve Venezuele na konci 90. let přes úspěch Ricarda Lagose v Chile a Nestora Kirchnera v Argentině až po nedávná zvolení Luize Inácia Luly da Silva v Brazílii a Tabaré Vázqueze v Uruguayi. Další levicová vítězství jsou podle všeho na obzoru v Mexiku, Peru a v Bolívii.

Ačkoliv premisy, z nichž tento obecný trend pramení, jsou jasné, voliči v Latinské Americe své hlasy nedávají jedné, ale dvěma levicím.

Jistěže, ač byl rok 2004 pro region s ohledem na hospodářský růst jedním z lepších let, výsledky dvou desetiletí takzvaných strukturálních reforem jsou stále neuspokojivé. Zvětšila se nerovnost, chudoby přinejlepším jen mírně ubylo, zaměstnanost zůstává tvrdohlavě nízká, korupce, násilí, zločin a politická ztuhlost jsou nadále rozšířené a zahraniční investice a dohody o volném obchodu teprve musí splnit své sliby. Za těchto okolností ani zdaleka nepřekvapuje silná ideologická a politická reakce namířená proti protržnímu „Washingtonskému konsenzu“ s jeho důrazem na liberalizaci, deregulaci a privatizaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tqW9gCa/cs;