Sarančí léta Latinské Ameriky

Z Latinské Ameriky nepřestávají přicházet špatné zprávy. Ekonomické podmínky se zhoršují, společenská soudržnost se rozpadá a politická nestabilita narůstá. Není divu, když posledních dvanáct let Latinská Amerika nedělala nic jiného, než bloudila odnikud nikam. Majetek se rozprodal, státní dluhy se nafoukly, ale nic trvalejšího a užitečného se nevybudovalo. Byla to léta sarančat, jež spásla, co se dalo.

V posledních dvaceti letech se v Latinské Americe roční HDP na obyvatele pohyboval kolem 0,35 procenta. Při takovém tempu by státní hospodářství potřebovalo nejméně dvě stě let, aby svou velikost zdvojnásobilo. V Asii se přitom životní úroveň zdvojnásobuje každých deset let. Může toto latinskoamerické nedochůdče konkurovat světu jinak než stále nižšími mzdami?

Za ekonomickou stagnaci nemůže smůla, ale špatná vláda a řízení. Pokud se Latinská Amerika nezmění, mohla by jednoho dne vypadat jako Afrika - jako region slabých států s rozsáhlými neinstitucionalizovanými ekonomikami a všudypřítomnou chudobou. Na tuto cestu latinskou část Ameriky nasměrovaly čtyři hlavní faktory.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/INNTYqjcs