Fifteen years after the collapse of the US investment bank Lehman Brothers triggered a devastating global financial crisis, the banking system is in trouble again. Central bankers and financial regulators each seem to bear some of the blame for the recent tumult, but there is significant disagreement over how much – and what, if anything, can be done to avoid a deeper crisis.
CURYCH – Země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) jsou již dlouho předmětem zájmu investorů na rozvíjejících se trzích. Příští velké podnikatelské příležitosti však leží v Africe, regionu vykazujícím druhý nejrychlejší růst na světě. Přibližně ve třetině z 55 států nacházejících se na tomto kontinentu převyšuje roční růst HDP 6% a subsaharská Afrika rostla podle odhadů v roce 2013 tempem 5,1%.
Zahraniční investoři hlásí, že návratnost jejich investic v Africe je vyšší než v jakémkoliv jiném rozvíjejícím se regionu. Do roku 2040 dosáhne počet obyvatel v ekonomicky produktivním věku na tomto kontinentu odhadem 1,1 miliardy osob, takže firmy zde budou mít k dispozici větší trh práce než v Číně nebo v Indii. Hospodářská expanze se navíc neodehrává pouze v městských centrech, ale i v malých městech a vesnicích.
Afrika se však také potýká s velkými problémy. Jednou z největších překážek je nedostatečná zdravotní péče. Populaci sužují nemoci, jimž lze předcházet a které lze léčit. Střední délka života je zde o 14 let pod celosvětovým průměrem. Téměř každý dvacátý člověk ve věkové skupině 15-49 let v subsaharské Africe žije s virem HIV – to je zhruba šestinásobek celosvětového průměru. A každou minutu zemře jedno africké dítě na malárii.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in