6

Fischer, Fed a americký růst

CAMBRIDGE – Když se nyní prezidentkou amerického Federálního rezervního systému stane Janet Yellenová, přesunula se pozornost na kandidáta, který ji vystřídá ve funkci viceprezidentky. Díky jedinečné kombinaci kvalifikace, kvalit a zkušeností by byl ideální volbou Stanley Fischer.

Během své akademické kariéry patřil Fischer k nejúspěšnějším expertům na oblast monetární ekonomie. Poté působil jako hlavní ekonom Světové banky, první náměstek výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu a naposledy jako guvernér izraelské centrální banky. Na všech těchto pozicích vynikal. Člověk jen obtížně hledá jiného ekonoma (přinejmenším od dob Johna Maynarda Keynese), jenž by v sobě tak dobře kombinoval analytické schopnosti, zdravý politický úsudek, jasné vyjadřování, nesobecké odhodlání zlepšit svět a schopnost dosahovat cílů jako právě Fischer – navíc s neochvějně dobrou náladou.

Během působení v MMF v 90. letech a ve funkci izraelského centrálního bankéře během globální finanční krize v letech 2008-2009 získal Fischer také rozsáhlé zkušenosti s krizovým řízením. To z něj činí ideálního partnera pro Yellenovou, která je rovněž neobvykle úspěšnou akademičkou a političkou, ale nejlepších výsledků dosahuje, když má možnost se důkladně připravit.

Fischerovy kvality vyzdvihl minulý měsíc na výroční výzkumné konferenci MMF mimo jiné odstupující šéf Fedu Ben Bernanke, který byl v 70. letech jedním z mnoha Fischerových doktorandů na MIT (stejně jako já).