Cena za skotskou nezávislost

NEW YORK – Zraky světa se nyní upírají na skotské referendum o nezávislosti na Spojeném království; o překreslení národních hranic ale neusiluje jen Skotsko. Hnutí za nezávislost působí v mnoha částech světa; ostatně od roku 1980 do OSN vstoupilo 39 nových států. Za postranní čárou čeká řada dalších aspirantů a „ano“ ve skotském plebiscitu by je zřejmě povzbudilo.

Skotská kampaň za nezávislost staví na čtyřech nárocích. První je kulturní: chránit a posilovat identitu skotského lidu. Druhý je ideologický: posunout Skotsko směrem k sociální demokracii skandinávského typu. Třetí je politický: přivést demokratickou vládu blíž lidem. Konečně čtvrtý je ekonomický: nárokovat si větší díl ropy a plynu ze Severního moře.

Britští političtí lídři a mnohé evropské vlády Skoty důrazně vyzývají, aby hlasovali proti nezávislosti. Kampaň za „ne“ v referendu prohlašuje, že skotská nezávislost by přinesla nanejvýš jen málo z údajných přínosů, ba právě naopak by zapříčinila nejednu ekonomickou pohromu, od finanční paniky po přesun pracovních míst a průmyslu ze Skotska. Nezávislé Skotsko by navíc mohlo být vyloučeno z Evropské unie a NATO.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yYLtRPB/cs;