Rodící se japonská strategie pro Čínu

Fotbalové chuligánství a nacionalismus vytvářejí jedovatý lektvar, který se v Asii až donedávna pil pouze zřídka. Na nedávném mistrovství Asie ve fotbale se to ovšem změnilo. Kamkoliv se japonští hráči pohnuli, vítaly je znepřátelené davy, což vyvrcholilo pekingským zápasem s Čínou před obrovskou - a nepřátelsky naladěnou - návštěvou. Jev je to znepokojivý tím více, že v Číně na rozdíl od kteréhokoliv jiného místa na světě pomáhá plameny nacionalismu rozdmýchávat manipulace oficiálních míst.

Mladým Číňanům jsou důkladně vštěpovány protijaponské sentimenty. Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min v průběhu devadesátých let systematicky a neúnavně vedl „kampaň odporu a vítězství nad Japonskem" - tento zlovolný nástroj měl odvést pozornost od tíživých problémů obyvatelstva a legitimizovat pokračující komunistickou vládu tím, že postaví stranu do role obhájce čínské cti.

Vzhledem k odvěkému pocitu kulturní nadřazenosti, který koluje v čínských žilách, zároveň Číňané hůře snášejí pocit, že jsou v něčem horší. Jelikož se Čína stále více vnímá jako supervelmoc, stala se její nelibost nad skutečností, že je chudší a méně obdivovaná než některé jiné státy, nesnesitelnou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/n9mICtp/cs;