13

Může Trump zachránit euro?

BRUSEL – Evropa právě prožila dvě z obtížnějších zkoušek. Zatímco rakouští voliči odmítli možnost, aby Evropská unie získala první krajně pravicovou hlavu státu, Italové dali své vládě silný políček – a otevřeli cestu k nástupu populistických sil k moci. Když se k tomu přidá brexit, který se stále ještě plně nerozběhl, a pokračující bezkrevný hospodářský výkon eurozóny, pak přežití společné měny zdaleka není zaručené.

V posledních letech se euru přičítá vina za mnohé ekonomické trampoty v Evropě (od recese s dvojím dnem až po pomalé a nerovnoměrné zotavení) a nacionalistická, euroskeptická a populistická politická hnutí naopak získávají na síle. Rakousko jejich nástup zbrzdilo, avšak Itálie možná nikoliv.

Rozhodnutí premiéra Mattea Renziho dodržet slib a rezignovat v případě, že voliči ústavní reformy navržené jeho vládou odmítnou, vyvolalo v italské politice zmatek, takže předčasné parlamentní volby jsou pravděpodobné. V době značných ekonomických problémů – hospodářský výkon Itálie už deset let stagnuje a stav jejích veřejných financí je i nadále nejistý – může být pro voliče lákadlem populistické Hnutí pěti hvězd, které slíbilo uspořádat referendum o pokračujícím členství v eurozóně.

K odvrácení rozpadu eurozóny je naléhavě zapotřebí ekonomická vzpruha pro Itálii – a potažmo i pro celou měnovou oblast. A člověkem, jenž by ji mohl zajistit, se může stát nově zvolený americký prezident Donald Trump.