10

Dilema kolem výkupného

PRINCETON – Každý, kdo nesdílí ideologii takzvaného „Islámského státu“ v Iráku a Sýrii, bude pravděpodobně souhlasit s tím, že je zavrženíhodné, když stoupenci tohoto uskupení stínají některé rukojmí. Ještě kontroverznější jsou však tajná rozhodnutí evropských vlád platit těmto skupinám výkupné za propuštění jejich státních příslušníků.

Ačkoliv rukojmí Islámského státu pocházeli z několika zemí, radikálové zatím usmrtili pouze rukojmí ze Spojených států a z Velké Británie. Jediným evropským rukojmím, který byl údajně přímo popraven Islámským státem, je Rus Sergej Gorbunov, ale o tomto muži není mnoho známo. Na veřejnosti nevystoupil žádný jeho přítel nebo příbuzný a videozáznam jeho úmrtí nebyl zveřejněn. Ruští představitelé dali veřejně najevo pochybnosti, zda jde vůbec o ruského občana.

Na druhé straně propustil Islámský stát 15 rukojmí, mimo jiné občany Itálie, Francie, Švýcarska, Dánska a Španělska.

Rukmini Callimachiová vysvětlila toto rozdílné zacházení v deníku New York Times. Americká a britská vláda zastávají dlouhodobou politiku odmítání platit výkupné teroristickým organizacím. Když navíc Michael Foley, bratr jednoho z rukojmích jménem James Foley, obdržel žádost o výkupné, FBI ho varovala, že podle amerických zákonů je vyplácení peněz teroristům trestný čin. Foley byl později usmrcen.