Je teď na řadě Ukrajina?

LONDÝN – Válka v Gruzii jasně odhalila bezpečnostní vakuum v přilehlém regionu a nejedno živé místo. Unáhlené rozhodnutí Ruska uznat „nezávislost“ Jižní Osetie a Abcházie bylo varovným výstřelem pro všechny bývalé sovětské země a vystupňovalo spekulace o tom, kdo je „další na řadě“ – a jak Rusku zabránit v opakování údajného kosovského „precedentu“ v dalších bývalých sovětských státech.

Evropská unie, která se prosadila jako hlavní vyjednavač v konfliktu, má v samotné Gruzii mnoho naléhavých priorit. Měla by ale také myslet dopředu na to, jak dá najevo silnější oddanost bezpečnosti, demokracii a prosperitě v „sousedství“ Evropy. Nejúčinnějším způsobem jak k nově průbojnému Rusku přistupovat bude kolektivní odmítnutí akceptovat bipolární Evropu s odlišnými sférami vlivu Ruska a EU.

Začít je třeba na Ukrajině. Summit EU-Ukrajina, který proběhne 9. září ve francouzském Évianu, naštěstí představuje skvělou příležitost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6WZp52R/cs;