0

Je Rusko slabé?

MOSKVA Vedoucí představitelé a pozorovatelé ze Západu vytrvale opakují jako mantru, že Rusko je „slabé“. Toto hodnocení je založeno na pomýleném srovnávání mezi Ruskem a Sovětským svazem – i když takové srovnávání je populární i v samotném Rusku.

Podle sovětských měřítek Rusko skutečně zesláblo. Jak ovšem poznamenal bývalý americký poradce pro otázky národní bezpečnosti Brent Scowcroft, Rusko „má stále obrovskou schopnost ovlivňovat americkou bezpečnostní strategii v kterékoliv zemi“.

Zemi s takovým vlivem na vojenskou supervelmoc nelze pokládat za slabou. Problémem tudíž není ruská síla jako taková, nýbrž otázka, zda ji Rusko inteligentně soustřeďuje a uplatňuje.

Nové Rusko přesáhlo svou sovětskou identitu a dokázalo utlumit povstání v postsovětském prostoru i v tak vzdálených zemích, jako je Tádžikistán. Vyrovnalo se s novou generací bezpečnostních hrozeb na svém území – nejvýznamnější z nich představoval čečenský válečný magnát Šamil Basajev – a zabránilo tomu, aby se z nich stala celosvětová síla typu al-Káidy. Kromě toho pomohlo dalším novým státům ve východní Evropě vytvořit si vlastní identitu.