0

Je válka na Středním východě neodvratná?

BERLÍN – Fuád Siniora, bývalý ministerský předseda Libanonu, je přemýšlivý člověk s obrovskou zkušeností v politice Středního východu. Když tedy hovoří o „neřízených vlacích, které jsou podle všeho na cestě ke srážce,“ jak z jeho úst zaznělo nedávno na soukromém setkání v Berlíně, zainteresované strany by se zřejmě měly připravit na nechtěný vývoj událostí. Ovšemže nikdo v regionu nepřivolává válku. Předválečná nálada ale sílí.

Vzájemně se umocňují čtyři faktory, z nichž ani jeden není nový, ale všechny jsou svým vlastním způsobem destabilizační: chybějící naděje, nebezpečné vládní politiky, regionální mocenské vakuum a absence aktivního zprostředkování zvenčí.

Člověk se může utěšovat tím, že Palestinci i Izraelci stále upřednostňují dvoustátní řešení. Méně konejšivé je však to, že většina Izraelců a značná část Palestinců ztratila naději, že se takové řešení vůbec kdy zhmotní. Připočtěme si k tomu fakt, že v září vyprší částečné zmražení růstu osad, jež izraelská vláda přijala, a skončí i lhůta stanovená Arabskou ligou pro takzvané přibližovací rozhovory mezi Palestinci a Izraelci, jež se zatím ani seriózně nerozběhly.

Seriózní přímá vyjednávání stěží začnou, aniž se zmrazí výstavba osad, což ovšem izraelský premiér Netanjahu s největší pravděpodobností neohlásí ani neprovede, vzhledem k odporu uvnitř jeho koaliční vlády. Sýrie, která se až do konce roku 2008 účastnila vlastních přibližovacích rozhovorů s Izraelem, zprostředkovaných Tureckem, obnovení rozhovorů s Izraelem v dohledné době neočekává. Právě to může být jeden z důvodů, proč syrský prezident Bášár al-Asad zmiňuje možnost války, jak nedávno učinil v Madridu.