Kenneth Rogoff, Professor of Economics and Public Policy at Harvard University and recipient of the 2011 Deutsche Bank Prize in Financial Economics, was the chief economist of the International Monetary Fund from 2001 to 2003. He is co-author of This Time is Different: Eight Centuries of Financial Folly (Princeton University Press, 2011) and author of The Curse of Cash (Princeton University Press, 2016).
CAMBRIDGE – Držení zlata je v podstatě určitou formou pojištění proti válce, finančnímu armageddonu nebo masovému znehodnocení měny. A cena zlata je od počátku globální finanční krize často vykreslována jako barometr globální ekonomické nejistoty. Představuje tedy zhroucení cen zlata – z maximální hodnoty 1900 dolarů za unci v srpnu 2011 na necelých 1250 dolarů na začátku července 2013 – projev důvěry v globální ekonomiku?
Tvrdit, že trh se zlatem vykazuje všechny klasické rysy prasklé bubliny, by bylo přílišné zjednodušení. Není pochyb o tom, že při opojném vzestupu zlata z hodnoty přibližně 350 dolarů za unci v červenci 2003 až na vrchol investoři slintali. Cena rostla už dnes, poněvadž všichni začali být přesvědčeni, že zítra poroste ještě víc.
Lékaři a zubaři začali prodávat akcie a nakupovat zlaté mince. Poptávka po zlatých špercích v Indii a Číně raketově vzrostla. Centrální banky rozvíjejících se trhů diverzifikovaly portfolia z dolarů do zlata.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in