3

Mezinárodní normy v kyberprostoru

CAMBRIDGE – Minulý měsíc hostilo Holandsko Globální konferenci o kyberprostoru 2015, která uvítala téměř 2,000 představitelů vlád, akademické sféry, průmyslu a dalších. Předsedal jsem panelu o míru a bezpečnosti v kyberprostoru, ve kterém byl dále přítomen vice prezident Microsoftu a dva ministři zahraničí. Tato konference mnoha zúčastněných stran byla poslední v sérii úsilí o vytvoření "silničních pravidel", pomocí kterých by se předešlo kybernetickému konfliktu.

Schopnost použít internet ke způsobení škody je dnes velmi dobře zavedená. Mnoho pozorovatelů věří, že vlády USA a Izraele stojí za dřívějšími útoky, které zničili centrifugy v íránském jaderném zařízení. Někteří tvrdí, že za zničením tisíců počítačů saudské firmy Aramco stojí íránská vláda. Rusko je obviňováno z denial-of-service (DoS) útoků na Estonsko a Gruzii. A naposledy minulý prosinec přisoudil americký prezident Barrack Obama útok na Sony Pictures Severní Koreji.

Až do nedávna byla kybernetická bezpečnost převážně doménou malé komunity počítačových expertů. Když byl v sedmdesátých letech vytvořen internet, vznikla také virtuální vesnice, kde znal každý každého a dohromady se vytvářel otevřený systém, kde se jen málo dbalo na bezpečnost.

Posléze, počátkem 90. let, se objevil World Wide Web, který se rozrostl z počtu uživatelů v řádu pár milionů do dnešních více než tří miliard. V nepatrně delším časovém rámci než je jedna generace se stal internet celosvětovým substrátem globální ekonomiky a řízení. Několik milionů uživatelů se přidá v další dekádě, stejně jako desítky milionů zařízení, od termostatu po průmyslové kontrolní systémy (“Internet věcí - Internet of Things”).