gwagner11_OLIVIER DOULIERYAFP via Getty Images_inflationreductionactpelosi Olivier Douliery/AFP via Getty Images

Probíhají závody v čisté energetice

NEW YORK – Letošním zákonem o snižování inflace (IRA) Spojené státy ve velkém stylu vstoupily do závodů v oblasti čisté energetiky. Nejenže zákon bude během deseti let subvencovat americké producenty a spotřebitele obnovitelné energie až do výše 369 miliard dolarů, ale zmocňuje také ministerstvo energetiky (DOE), aby americkým společnostem, které investují do přechodu na čistou energii, poskytlo půjčky až do výše 250 miliard dolarů. Při pohledu na IRA a nedávný balík v hodnotě 52 miliard dolarů k oživení americké produkce polovodičů je zřejmé, že ve Washingtonu je opět v módě průmyslová politika.

Jistě, uvedená čísla mohou znít skrovně. Podle agentury Bloomberg globální investice do energetické tranzice loni přesáhly 750 miliard dolarů, přičemž samotná Čína vynaložila 266 miliard dolarů a oproti tomu Německo 47 miliard dolarů a Spojené státy 114 miliard dolarů. McKinsey & Company nabízí ještě velkorysejší evidenci; celkové současné investice do čisté energetiky a podpůrné infrastruktury klade na dva biliony dolarů.

Tato čísla se ale vztahují k úhrnným novým investicím na celém světě. Pocházejí primárně ze soukromého sektoru, který má stále daleko k tomu, kam potřebujeme, aby se dostal. Přestože globální uplatnění obnovitelných zdrojů, elektromobilů a další nízkouhlíkové infrastruktury svižně zrychluje, mezi tím, co děláme a co je zapotřebí dělat, abychom klimatickou krizi zvládli, je stále se rozšiřující mezera.

https://prosyn.org/30XUu97cs