0

Indická agonie

BOMBAJ – Ve většině měst jižní Asie se za špínou a zanedbaností extrémní chudoby ukrývá malé Somálsko, které hrozí každou chvíli vybuchnout a zanítit celou politickou strukturu. Toto podsvětí, které hlídají a živí zločinci provozující obrovskou ekonomiku černého trhu, zplodilo v Bombaji komunitu, jež naprosto pohrdá státem, poněvadž ví, že její přežití závisí na tom, zda se jí podaří zkorumpovat policii. A stejně jako sopečné magma nyní toto podsvětí vytrysklo do bombajských ulic.

Jelikož obyvatelé tohoto podsvětí neznají vlastenectví ani morálku, snadno se nechají zlákat do spolku s teroristy, zvláště když mají důvod cítit ukřivděnost. V Bombaji tvoří velkou část těchto lidí muslimové, kterým byl v „oficiální“ ekonomice upírán prostor a u nichž se za posledních 50 let vyvinuly silné partikulární zájmy.

Detaily o ukrutnostech v Bombaji, kde teroristé zabili přes 100 lidí, stále přicházejí. Víme však, že nejméně 30 mužů vyzbrojených útočnými puškami AK-47 a granáty drželo v šachu obchodní a finanční centrum Indie a vybíralo si za cíl Indy i cizince, zejména pak Američany a Brity. Je pravděpodobné, že tato operace byla řízena z Pákistánu prostřednictvím Laškare tájiba, teroristické organizace, kterou drží při životě nenávist vůči sekulární Indii a podporují ji stínové pákistánské agentury i ulice.

V krvi a dramatu událostí by nám však mohl uniknout jeden podstatný prvek tohoto příběhu. Útoky byly operací, která musela vyžadovat několikaměsíční plánování: útočníci použili těžké zbraně, mobilizovali malou armádu, prozkoumali cíle, zorganizovali dopravu a identifikovali slabá místa. Uvedli do pohybu plán útoku, který zahrnoval stovky lidí, avšak mohutná infrastruktura indické vlády přesto nic neodhalila.