Conference room in Berlin, Germany

Uskutečňování zahraniční politiky

NEW YORK – Často se cituje výrok filmaře Woodyho Allena: „Ukázat se je 80 % života.“ Nad procentním údajem se lze přít, ale důležitý je Allenův vhled: člověk musí vstoupit do hry, stát se aktérem, aby měl šanci dosáhnout svých cílů.

Totéž platí ve světových záležitostech. Jestliže ukázat se je 80 % života, přinejmenším 80 % zahraniční politiky vyžaduje věnovat se. Důmyslné plány, dobré úmysly a výborné vyjednávací schopnosti jsou nezbytné, ale nestačí – ani zdaleka. Stejně jako v podnikání, vzdělávání a mnohde jinde v životě platí, že o tom, jestli se zahraniční politika osvědčí, nebo selže, rozhoduje provedení a realizace.

Tento postřeh projde v roce 2016 a následných letech nejednou prověrkou. Jedním význačným příkladem je Transpacifické partnerství (TPP), obchodní pakt, jejž v říjnu podepsalo 12 zemí na asijském a americkém lemu Tichého oceánu. Vejde-li dohoda v účinnost, rozšíří světový obchod, vzpruží hospodářský růst a upevní vazby Spojených států s regionálními spojenci, kteří by jinak byli v pokušení přibližovat se Číně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/yh8EROo/cs;