Imperialismus v novém hávu

LONDÝN – Dějiny neznají konečné verdikty. Velké dějinné a mocenské posuny přinášejí nová témata k diskusi a nové interpretace.

Když se před padesáti lety zrychlovala dekolonizace, neměl nikdo pro imperialismus jediné dobré slovo. Byl pokládán za jednoznačně zlý, a to jak bývalými imperialisty, tak i jejich osvobozenými subjekty. Školáci se učili o hrůzách kolonialismu a o tom, jak vykořisťuje porobené národy. O přínosech imperialismu se hovořilo málo, pokud vůbec.

A pak se v 80. letech objevily revizionistické dějiny. Nebylo to jen tím, že časový odstup propůjčuje jakémukoliv stanovisku určité kouzlo. Západ – zejména jeho angloamerická část – získal v éře amerického prezidenta Ronalda Reagana a britské premiérky Margaret Thatcherové jistý díl své hrdosti a odvahy zpět. Navíc se množily důkazy o selhávání postkoloniálních režimů, násilí a korupci, a to zejména v Africe.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2LUSJC3/cs;