12

MMF potřebuje Lagardeovou i nadále

DAVOS – Christine Lagardeová prohlásila, že se nebrání dalšímu pětiletému období ve funkci generální ředitelky Mezinárodního měnového fondu. Mělo by jí být přiznáno. MMF nikdy neměl lepší vedení a výkonný sbor by jí měl dát příležitost dokončit práci, kterou započala.

Když se Lagardeová v červenci 2011 ujímala kormidla, zdědila instituci v krizi. Globální finanční krach v roce 2008 a jeho ekonomické dozvuky zdiskreditovaly multilaterální věřitele vedené Západem i „washingtonský konsensus“ volného trhu. Vedení Lagardeové pomohlo obnovit reputaci fondu.

Velká pozornost se věnuje jejím osobním kvalitám – a právem. Je otevřená, rázná, vřelá a poutavá. V jedné zemi za druhou ji představitelé, s nimiž se za mnohdy ožehavých okolností setkala, popisují jako ženu, která dokáže sdělovat nepříjemné pravdy a zároveň citlivě naslouchat. Pro šéfa instituce, jež musí k dohodám dospívat jednáním, nikoliv diktátem, jsou to důležité vlastnosti.

Evropanům se příliš nelíbilo, když jim Lagardeová řekla, že jejich banky je zapotřebí restrukturalizovat nebo že je nutné vybudovat hráz proti finanční nákaze – ale poslechli ji. Kromě toho učinila Lagardeová obtížná rozhodnutí o poskytnutí podpory MMF zemím, které jsou klíčové pro udržení globální stability – například Řecku, Pákistánu, Tunisku a Ukrajině.