Útěcha studené války

NEW YORK – Vztahy mezi Západem a Ruskem byly málokdy horší než dnes, po intervenci ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině a rozhodnutí anektovat Krym. Americký prezident Barack Obama se však snaží ujistit svět, že nejde o začátek nové studené války.

Přesto jestřábi mezi americkými liberály a konzervativci tvrdé ruky srovnávají Obamovo vedení s údajně tvrdšími prezidenty, jako byli Dwight Eisenhower a Ronald Reagan. Co na tom, že Eisenhower neučinil nic, aby zabránil sovětským tankům rozdrtit v roce 1956 maďarské povstání, nebo že Reagan neměl v úmyslu podpořit aktivisty Solidarity, když se vzbouřili proti komunistickému režimu v Polsku.

Studená válka v mnoha ohledech usnadňovala americkým prezidentům situaci. Existovaly pouze dvě velké mocnosti – Čína se donedávna za mocnost nepočítala – a jejich sféry zájmu byly jasně ohraničené. Vládnoucí ideologie Sovětského svazu byla neméně jasná: šlo o stalinistickou verzi komunismu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SIwvNTg/cs;