Proč bombardovat civilisty?

NEW YORK – Když v roce 2009 vedl Izrael předposlední válku v Gaze, přirovnal tehdejší ministr zahraničí Avigdor Lieberman tento konflikt k americké válce s Japonskem. Nákladná pozemní invaze nebyla zapotřebí; nepřítel se dal přimět k poslušnosti bombardováním.

Toto zdánlivě nehorázné srovnání nebylo zcela mylné. A není mylné ani dnes. Napáchání maximálních škod ze vzduchu bylo a stále zůstává izraelskou strategií vůči Gaze vedené Hamásem. I kdybychom akceptovali, že Izrael má legitimní důvod zavírat tunely využívané k infiltraci palestinských komand do Izraele, stále to nevysvětluje, proč je nutné bombardovat školy, elektrárny, nemocnice, mešity a oblasti hustě osídlené civilisty.

Oficiální vysvětlení zní tak, že se palestinské rakety ukrývají v civilních oblastech. To je dost možná pravda. Izraelští vůdci jako by však věřili, že rozprášením Gazy a jejích obyvatel bombami lze zničit i morálku Palestinců. Že toho Palestinci začnou mít v určité fázi dost a vzdají se – případně se dokonce obrátí proti svým vládcům.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fd17unT/cs;