Když banky snědí ekonomiku

LONDÝN – Guvernér britské centrální banky Mark Carney koncem loňského roku překvapil na konferenci obecenstvo spekulací, že do roku 2050 by bankovní aktiva v Londýně mohla vystoupat na víc než devítinásobek britského HDP. Jeho prognóza představovala prostou extrapolaci dvou trendů: vytrvalého celosvětového prohlubování finančních trhů (tj. růstu finančních aktiv předhánějícího růst reálné ekonomiky) a trvání podílu Londýna na globálním finančnictví.

Možná že jde o rozumné předpoklady, ale odhad mnohé hluboce znepokojil. Hostit obrovské finanční centrum s nadměrnými domácími bankami může daňové poplatníky vyjít draho. Na Islandu a v Irsku banky přerostly schopnost tamních vlád podpořit je v nouzi. Výsledek byl katastrofální.

Někteří ještě zcela mimo potenciální náklady na sanaci bank tvrdí, že finanční hypertrofie škodí reálné ekonomice tím, že odsává nadané lidi a zdroje, které by jinde bylo možné využít lépe. Carney ovšem prohlašuje, že zbytek britské ekonomiky naopak z existence finančního centra ve svém nitru těží. „Být blízko srdci globální finanční soustavy,“ uvedl, „rozšiřuje investiční příležitosti pro instituce, které se starají o britské úspory, a upevňuje schopnost britských výrobních a tvůrčích branží konkurovat v celosvětovém soupeření.“

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GWrt6ww/cs;