Jak zadržet evropské hospodářské nacionalisty

PAŘÍŽ – Německá a francouzská vláda se překotně snaží zachránit svou výrobu osobních a nákladních automobilů prostřednictvím velkých fiskálních injekcí a dávají tím najevo, že do velké části Evropské unie se s plnou silou vrátila průmyslová politika. V průběhu uplynulého roku však vedoucí představitelé Francie, Německa a dalších států EU pracovali při zavádění své politiky do praxe spíše proti sobě, místo aby spolupracovali. V důsledku toho získaly některé evropské sektory neodpovídající ochranu, zatímco jiné byly vytlačeny z trhu.

Poučení je zřejmé: evropské vlády musí při zavádění průmyslové politiky spolupracovat. Zároveň však musí dělat mnohem více pro podporu inovací a konkurenceschopnosti.

Vlády Francie a Německa loni intervenovaly kapitálovými injekcemi, aby nahradily prchající akcionáře. Podpořily ochabující poptávku dotovanými prodeji, stimulovaly výzkum čistších technologií a chránily pracovní místa. Tato schémata zotavení kladla na první místo národní zájmy a používala přitom argument, že peníze daňových poplatníků musí být využity k obraně domácích firem a zaměstnanců.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/GGrbl7W/cs;