Dostavila se globální stagdeflace?

NEW YORK – Poslední makroekonomické zprávy ze Spojených států, dalších rozvinutých ekonomik i rozvíjejících se trhů potvrzují, že globální ekonomika bude v roce 2009 čelit těžké recesi. V USA začala recese v prosinci 2007 a potrvá nejméně do prosince 2009 – bude to nejdelší a nejhlubší recese v USA od konce druhé světové války, přičemž celkový pokles HDP možná přesáhne 5%.

Recese v dalších rozvinutých ekonomikách (v eurozóně, Velké Británii, Evropské unii, Kanadě, Japonsku, Austrálii a na Novém Zélandě) začala ve druhém čtvrtletí roku 2008, než finanční chaos v září a říjnu dále zhoršil globální úvěrové zadrhnutí. Od té doby je tento pokles ještě výraznější.

Tvrdé přistání začínají pociťovat také rozvíjející se trhy, poněvadž recese v rozvinutých ekonomikách, klesající ceny komodit a odliv kapitálu si vyžádaly daň na růstu. Kvůli nízkým cenám komodit by měl svět v roce 2009 očekávat stav blížící se recesi také v Rusku a Brazílii. Čínu a Indii pak čeká prudké zpomalení, které se pro tyto země bude rovnat tvrdému přistání (růst zdaleka nebude odpovídat jejich potenciálu).

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/JGhjgNV/cs;