Nesnadné otázky ohledně snadných rozvojových peněz

Dosažení Rozvojových cílů tisíciletí (RCT) do roku 2015 je obrovská výzva, před níž stojí mezinárodní společenství, a existuje široce rozšířená shoda, že k jejich splnění je nezbytné navýšit externí pomoc. Otázkou teď tedy není zda pomoc rozšířit, nýbrž jak nejlépe ji financovat.

Hledání dalších a stabilnějších prostředků financování potřebných ke splnění RCT vyústilo v rozmanité návrhy na zavedení inovativních mechanismů financování a odpouštění dluhů, předložené zejména britským ministrem financí Gordonem Brownem. Široká škála navržených postupů jak posílit zdroje určené na rozvojovou pomoc však vyvolává nesnadné otázky ohledně řádné rovnováhy mezi objektivními potřebami a zdravým a efektivním financováním.

Dárci i příjemci se musí ujistit o souladu mezi financováním a absorpční schopností. Musí také dbát na to, aby další oficiální financování a odpouštění dluhů nepokřivilo pobídky ani nevytvářelo morální hazard. Nové peníze by měly směřovat k těm, kdo si dobře vedou, ne prostě k těm, koho souží dluhy.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Grx70Dn/cs;