11

Spirálovitý propad Itálie

MNICHOV – Itálie se ocitá v recesi se třetím propadem. Nedostala se tam ale sama. Ano, dlouhý pokles italské ekonomiky reflektuje neschopnost tamních lídrů poradit si se ztrátou konkurenční schopnosti; tahle neschopnost je ale v Evropě široce sdílená.

Když v posledním čtvrtletí roku 2007 propukla finanční krize, italský HDP se zřítil o 7 %, pak se o 3 % zvedl, znovu o 5 % klesl, odrazil se o bídnou 0,1 % a naposledy se v první půli letošního roku opět smrštil, tentokrát o 0,3 %. Celkově italského HDP za posledních sedm let ubylo o 9 %.

Průmyslová produkce se navíc zřítila o ohromujících 24 %. Nominální HDP Itálie zůstává konstantní jen díky tvrdohlavě přetrvávající inflaci. Celková nezaměstnanost se vyšplhala na 12 %, přičemž podíl mladých, kteří nenavštěvují školu, vystřelil na 44 %.

Itálie se pokouší vzdorovat hospodářskému smršťování zvyšováním veřejného dluhu. Jelikož Evropská centrální banka a mezivládní záchranné mechanismy drží nízké úrokové sazby, italský veřejný dluh mohl od konce roku 2007 do jara 2014 nabobtnat o třetinu.