0

Haiti a limity velkorysosti

MELBOURNE – Na ničivé zemětřesení, které zasáhlo Haiti, reagují lidé po celém světě velkoryse. Za pouhé tři dny věnoval více než milion Američanů deset dolarů pomoci prostřednictvím textové zprávy zaslané z mobilního telefonu. Jídlo a ošacení darovali i lidé, kteří mají sami velmi málo, jako například Maria Pachecová, nezaměstnaná matka-samoživitelka z Chicaga.

Další lidé dělali, co umějí – od pedikúry až po mytí aut –, aby vybrali peníze. Podle současných ukazatelů by mohla částka, kterou Američané věnují na humanitární operace na Haiti, překročit hranici 1,9 miliardy dolarů, které věnovali v roce 2004 na pomoc obětem cunami v Asii, což byl dosavadní rekord v pomoci obětem katastrof mimo hranice Spojených států. Vzhledem k tomu, že USA právě procházejí hospodářskými těžkostmi, byla síla reakce pro mnohé lidi překvapením.

Blízkost Haiti a také skutečnost, že v USA žije téměř milion Haiťanů, do jisté míry vysvětluje, proč Američané reagovali tak velkoryse. Reakce však byla celosvětová. Roger Federer, Serena Williamsová a další hvězdy, které právě v Melbourne hrály turnaj Australian Open, uspořádaly exhibiční utkání, jehož výtěžek dosáhl 600 000 dolarů. Ve Rwandě zase skupina zdravotníků, kteří vydělávají méně než 200 dolarů měsíčně, vybrala na Haiti 7000 dolarů.

To vše vyvolává řadu otázek o tom, jak na podobné tragédie reagujeme – a jak bychom na ně reagovat měli. Při zemětřesení zahynulo přes 200 000 lidí. Jakkoliv jde o strašlivé číslo, stále je to méně než počet dětí, které podle dětského fondu UNICEF každých 10 dní zemřou z příčin, jež souvisejí s chudobou a lze se jim vyhnout. Jak navíc na internetové stránce GiveWell.net uvádí Elie Hassenfeld, existují dobré důvody tvrdit, že humanitární pomoc je méně efektivní než pomoc zaměřená na záchranu životů lidí ohrožených extrémní chudobou.