Nouriel Roubini, Professor of Economics at New York University's Stern School of Business and Chairman of Roubini Macro Associates, was Senior Economist for International Affairs in the White House’s Council of Economic Advisers during the Clinton Administration. He has worked for the International Monetary Fund, the US Federal Reserve, and the World Bank. His website is NourielRoubini.com, and he is the host of NourielToday.com.
NEW YORK – Ve filmu Wall Street z roku 1987 pronesla postava Gordona Gekka slavný výrok: „Lačnost je dobrá.“ Jeho krédo se stalo étosem deset let trvajících excesů podnikového a finančního sektoru, který koncem 80. let skončil zhroucením trhu s podřadnými dluhopisy a krizí družstevních záložen. Sám Gekko se pakoval do vězení.
V pokračování filmu Wall Street – které má příští měsíc premiéru – vidíme Gekka, jak je o generaci později propuštěn z vězení a vrací se do finančního světa. Jeho návrat přichází právě ve chvíli, kdy je úvěrová bublina přiživovaná boomem podřadných hypoték krátce před prasknutím, což vyvolá nejhorší finanční a hospodářskou krizi do dob velké hospodářské krize ve 30. letech.
Mentalita typu „lačnost je dobrá“ je pravidelným rysem finančních krizí. Byli však obchodníci a bankéři ságy podřadných hypoték lačnější, arogantnější a nemorálnější než Gekkové 80. let? Ani ne, protože lačnost a nemorálnost jsou na finančních trzích odedávna běžné.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in