0

Dobrá politika pro významné země

NEW YORK – Nacházíme se ve vleklém období mezinárodního přechodu, které započalo před více než dvěma desítkami let skončením studené války. Tuto éru strategického soupeření Spojených států a Sovětského svazu nahradilo období, v němž USA disponovaly daleko větší mocí než kterákoliv jiná země a těšily se bezpříkladnému vlivu.

Unipolární americké období později ustoupilo světu, který lze příhodněji označit za nepolární – světu, v němž je moc široce rozprostřená mezi téměř 200 států a desetitisíce nestátních aktérů, od al-Káidy po al-Džazíru a od banky Goldman Sachs po Organizaci spojených národů.

Tím, co odlišuje jednotlivé dějinné éry, není ani tak rozdělení moci, jako spíše stupeň uspořádanosti mezi státy a uvnitř nich. Řád nikdy nenastane sám od sebe; je výsledkem vědomého úsilí nejmocnějších entit na světě.

USA sice zůstávají nejmocnější zemí světa, ale nemohou samy udržovat, natožpak prohlubovat mezinárodní mír a prosperitu. Jsou přetížené, odkázané na mohutný každodenní dovoz dolarů a ropy a jejich ozbrojené síly se angažují v náročných konfliktech v Afghánistánu a Iráku. USA zkrátka postrádají prostředky a politický konsensus, aby na sebe vzaly mnohem více globální zodpovědnosti. A také postrádají prostředky, aby přesvědčily ostatní k následování jejich příkladu.