singer191_Serhii Hudak UkrinformBarcroft Media via Getty Images_covid vaccine Serhii Hudak/Ukrinform/Barcroft Media via Getty Images

Když je očkování „zločin“

MELBOURNE – Loni 29. prosince dohlížel Hasan Gokal, vedoucí lékař reakčního týmu COVID-19 v texaském okrese Harris (kam spadá i Houston, čtvrté nejlidnatější město Spojených států), na rozdělování vakcíny Moderna, a to převážně pracovníkům záchranných složek. Vakcína se dodává v ampulích obsahujících jedenáct dávek. Ampule se po otevření musí vyočkovat během šesti hodin a nespotřebovaná vakcína se musí vyhodit.

Onoho prosincového dne dorazil jeden pacient krátce před ukončením otevírací doby, takže sestra musela otevřít novou ampuli a Gokalovi zůstalo deset dávek. Nabídl je tedy zdravotníkům a také dvěma policistům, kteří se stále pohybovali na místě, ale všichni už buď byli naočkovaní, anebo vakcínu odmítli. Poté zatelefonoval kolegovi, jehož rodiče i rodiče jehož manželky měli na vakcínu nárok – v té době mohl být naočkován každý člověk nad 65 let a také lidé se zdravotní komplikací zvyšující rizikovost koronaviru –, avšak nikdo z těchto lidí nebyl právě k dispozici.

Gokal tedy začal obvolávat osoby, které měl uložené v kontaktech svého telefonu, a ptal se jich, zda neznají někoho, kdo by chtěl být očkován a může večer přijet k němu. Jakmile dorazil domů, čekali tam na něj dva lidé a on oba naočkoval. Posléze začal objíždět místa, o nichž věděl, že tam žijí osoby mající na očkování nárok, a podal vakcínu dalším pěti lidem.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jX0iQrFcs