Globalizace a antiamerikanismus

Protiamerické nálady sílí po celém světě. Američtí demokraté říkají, že politické přístupy prezidenta Bushe promarnily přitažlivost Ameriky. Republikáni odpovídají, že nevraživost vůči Americe je kvůli její velikosti a spojitosti s globalizací nevyhnutelná. Antiamerikanismus podle nich bude přetrvávat, protože někteří lidé považují Ameriku za kulturní hrozbu. Jsem přesvědčen, že takovým názorům chybí historický rozhled.

V rozporu se všeobecným míněním globalizace kultury světa nehomogenizuje a neamerikanizuje. Přestože Spojené státy jsou v popředí současné informační revoluce, jež vytváří mnoho podobností ve společenských a kulturních zvycích (například sledování televize a používání internetu), které se připisují amerikanizaci, souvztažnost ještě neznamená kauzální vztah.

Abychom si objasnili proč, představme si zemi, která prudkým tempem zavedla počítače a komunikace, a to ve světě bez Ameriky. Stále budeme od takové modernizace očekávat zásadní společenské a kulturní změny. Samozřejmě, USA existují a jsou na špici informační revoluce, a proto k amerikanizaci do jisté míry dochází, avšak ta zřejmě bude v průběhu dvacátého prvního století slábnout, neboť technologie se rozšíří a místní kultury si najdou své vlastní způsoby modernizace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/BQM68hS/cs;