Volby v Německu: stále stejná písnička

BERLÍN – Současná předvolební kampaň v Německu působí jako čelní kandidát na titul nejnudnějších parlamentních voleb v dějinách Spolkové republiky. Převládající reakcí komentátorů na jedinou televizní debatu mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a jejím vyzývatelem, ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, která se konala dva týdny před volbami, bylo kolektivní zívnutí – je to tím pozoruhodnější, pokud vezmeme v úvahu historické události, v jejichž stínu se tyto volby konají.

Před dvaceti lety se zhroutila Berlínská zeď, což vyvolalo seismické pohyby, které posunuly hranice staré Spolkové republiky i celé západní Evropy o stovky kilometrů východněji. Obrovská sovětská říše opustila historické jeviště bez jediného výstřelu. Toto výročí mělo poskytnout dostatek důvodů ke vzrušené debatě o úspěších a nezdarech sjednocení Německa a k nabídce vize pro Německo a Evropu v příštích 20 letech.

Bývalý německý kancléř Helmut Schmidt kdysi zavtipkoval, že politici, kteří mají vizi, by si měli nechat vyšetřit oči. Toto varování mělo logiku v 70. letech, kdy i mladí poslanci v jeho Sociálně demokratické straně snili o revoluci. Schmidta by však nikdy nenapadlo, že jednou přijde den, kdy nebude existovat jediný politik, jenž by o prohlídku zraku usiloval.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Ib9ybPP/cs;