5

Bitka o bitcoin

LONDÝN – Internetovou měnu bitcoin obestírá nejistota. Je to spekulativní bublina? Je bitcoin skutečně tak anonymní, jak tvrdí jeho stoupenci? Může ho člověk opravdu použít na nákup legendární marihuany Bílá vdova nebo na zaplacení nájemnému vrahovi?

Rozhodně jsou to zajímavé otázky, avšak odvádějí pozornost od mnohem důležitějších diskusí o potenciálu bitcoinu stát se motorem inovací ve finančním sektoru.

Bitcoin je tak inovativní, že nejen boří měnové konvence, ale přesáhl i rámec stranických ideologií. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman a ikona Tea Party Ron Paul se například diametrálně rozcházejí v názoru na prakticky jakoukoliv otázku kromě bitcoinu (oba ho ze srdce nemají rádi).

Přesto by si i odpůrci bitcoinu měli položit otázku, jak by se převratné myšlenky tvořící jeho základ daly aplikovat na reformu globální finanční soustavy. Ačkoliv finanční krize z roku 2008 odhalila hluboké institucionální nedostatky, reakce – včetně zpřísnění regulačních pojistek, jako jsou Dodd-Frankův zákon z roku 2010 ve Spojených státech nebo bankovní standardy Basel III – nedokázala zajistit potřebnou transformaci. Podobně i protestní hnutí typu Occupy Wall Street, která si kladla za cíl zvýšit povědomí o kultuře financí – a v konečném důsledku ji reformovat –, přinesla jen smíšené výsledky.