ito8_Toru Hanai - PoolGetty Images_kishida Toru Hanai - PoolGetty Images

Kam Fumio Kišida povede Japonsko?

TOKIO – Stým ministerským předsedou Japonska se 4. října stal Fumio Kišida, nastupující po Jošihidem Sugovi, jenž úřad zastával pouze rok. Kišida si vrcholný post zajistil vítězstvím v souboji čtyř zájemců o vedení Liberálně demokratické strany (LDS). Už 31. října bude společně s LDS čelit všeobecným volbám do Sněmovny reprezentantů, dolní, leč mocnější komory japonského parlamentu.

Očekává se, že LDS se svým koaličním partnerem, stranou Kómeitó, ve volbách přesvědčivě zvítězí. Nejnovější průzkum NHK připisuje LDS podporu na úrovni 38,8 % (a Kómeitó 3,9 %). Konstitučně demokratická strana, největší opoziční partaj, dosahuje v průzkumu pouze 6,6% podpory, následována Komunistickou stranou Japonska s 2,8 %.

Jestliže LDS skutečně s velkým náskokem zvítězí, Kišida bude na cestě k nejméně tříletému předsednictví ve straně a až ke čtyřletému působení v premiérské funkci, než bude nutné uspořádat další parlamentní volby. To je víc než dost času na to, aby předložil a uskutečnil politický program, který si zvolí, takže je otázkou, jakou cestu si vybere.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/1MkddG0cs