0

Směřujeme od finanční krize ke krizi dluhové?

CAMBRIDGE – Všichni od britské královny až po propuštěné zaměstnance detroitských automobilek chtějí vědět, proč více expertů nevidělo, že se schyluje k finanční krizi. Je to ošemetná otázka. Jak si mohou být politici tak jistí, že se finanční katastrofa brzy nevrátí, když zjevně neměli tušení, že vůbec dojde ke krizi současné?

Odpověď není příliš uspokojivá. V podstatě stále existuje riziko, že finanční krize jednoduše upadla do zimního spánku, během něhož se pomalu přetavuje v krizi vládních dluhů.

Aniž hodnotíme klady a zápory, důvodem, proč je dnes většina investorů daleko sebejistějších než před několika měsíci, je skutečnost, že vlády z celého světa rozprostřely pod velkou částí finanční soustavy obrovskou záchrannou síť. Současně podpořily ekonomiku silně schodkovými rozpočty, přičemž centrální banky srazily úrokové sazby téměř k nule.

Může však být všeobecná vládní štědrost konečnou odpovědí? Vláda podporuje práci, jelikož daňoví poplatníci mají dost peněz, avšak žádná kapsa není bezedná. Když se vlády, zejména ty velké, dostanou do potíží, nemá už je kdo podpořit. A protože vládní dluhy dosahují po celém světě úrovně, jaká obvykle bývá k vidění jen po válce, je zřejmé, že současná strategie není trvale udržitelná.