Paul Lachine

Friedman dovršil Keynese

V listopadu zemřel nejslavnější a nejvlivnější americký ekonom uplynulého století. Milton Friedman nebyl nejslavnějším a nejvlivnějším ekonomem světa – tato pocta patří Johnu Maynardu Keynesovi. Milton Friedman se mu však držel těsně v patách.

Z jedné perspektivy byl Milton Friedman hvězdným žákem, nástupcem a dovršitelem Keynesova díla. Keynes ve své Obecné teorii zaměstnanosti, úroku a peněz stanovil rámec, který dnes používají téměř všichni makroekonomové. Tento rámec se zakládá na výdajích a poptávce, rozhodujících faktorech složek výdajů, teorii preference likvidity u krátkodobých úrokových sazeb a na požadavku, aby vlády prováděly strategické, ale silné intervence do ekonomiky a držely ji tak v rovnováze a vyhýbaly se extrémům depresí a manických výstředností. Jak řekl Friedman, „Teď jsme všichni keynesiáni.“

Keynesova teorie ale byla neúplná: jednalo se o teorii zaměstnanosti, úroku a peněz. Nebyla to teorie cen. Ke Keynesově rámci přidal Friedman teorii cen a inflace, založenou na myšlence přirozené míry nezaměstnanosti a mezí vládní politiky ohledně stabilizace ekonomiky kolem jejích dlouhodobých růstových trendů – mezí, za nimiž intervence vyvolává nekontrolovatelnou a ničivou inflaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AYEWHBc/cs;