0

Volný obchod, volná pracovní síla, volný růst

ADELAIDE – Protekcionistické sentimenty a strach z globalizace jsou na vzestupu. Ve Spojených státech se prezidentští kandidáti snaží zalíbit ustaraným voličům tím, že z nahlodání výrobní základny v zemi viní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Iniciativy za liberalizaci obchodu narazily v Kongresu na potíže, zatímco na příliv výrobků z Číny byly uvaleny nové obchodní bariéry.

V Evropě není situace o nic lepší. Francie uštědřila Světové obchodní organizaci (WTO) a jejímu kolu obchodních jednání z Dauhá ránu, když odmítla rámcovou dohodu o zemědělství. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se domnívá, že protekcionistické tlaky sílí.

Když kolo obchodních jednání z Dauhá krátce po 11. září 2001 odstartovalo, panovala ve světě spousta dobré vůle. Poté však přišlo rozčarování z globalizace – a v některých oblastech i strach z přistěhovalectví. Nedávný výzkum provedený listem Financial Times a Harrisovým ústavem v USA, Německu, Francii, Velké Británii, Itálii a Španělsku odhalil, že globalizaci pokládá za negativní téměř třikrát více lidí, než kolik jich vnímá tento trend pozitivně.

Volný obchod by přitom vedl k ohromujícímu zvýšení bohatství všude na světě, avšak zejména v rozvojovém světě. Využití tohoto přínosu potenciálně představuje jeden z největších úkolů současné generace. Zesílené negativní vnímání by mohlo mít ten nejhorší možný následek: nejen pouhé selhání kola z Dauhá, ale i zvýšení obchodních a imigračních bariér.