Francie je zpět v Evropě, ale za jakých podmínek?

Když se Nicolas Sarkozy stal prezidentem Francie, prohlásil, že jeho vlast je zpátky v hlavním proudu Evropy. Od té chvíle je Sarkozy ve víru evropské politické šarvátky.

Jeho energie – ve spojení s vyjednávacími schopnostmi německé kancléřky Angely Merkelové – překonala odpor vůči nové reformní smlouvě, již lídři EU právě v Lisabonu ratifikovali, a po dvou letech ochromující váhavosti postavila Evropskou unii opět na nohy. Tento triumf ovšem znamenal jen částečný návrat Francie do evropské obce. Francouzi si teď musejí vyřešit vlastní nejednoznačné přístupy k Evropě, které po desítky let ovlivňovaly národní politiky.

Francie už půlstoletí mísí dva naprosto odlišné přístupy k Evropě. Někteří Francouzi považují EU za společenství, kde se národní zájmy nevyhnutelně sbíhají. Na druhém kraji je gaullistické přesvědčení, že EU není pro Francii ničím víc než „násobitelem moci“ k obraně vlastních národních zájmů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nUPE6wG/cs;