0

Čtyři kroky k americkému fiskálnímu zdraví

WASHINGTON – Spojené státy mají značný rozpočtový schodek, který letos pravděpodobně dosáhne 1,3 bilionu dolarů (neboli 10% HDP), a dlouhodobé předpovědi jsou znepokojivé. Podle Kongresového rozpočtového úřadu (CBO), který se skládá z čelních nestranických expertů, poroste sociální zabezpečení spolu se zdravotnickými programy Medicare, Medicaid a dalšími tak rychle, že do roku 2035 spotřebuje téměř všechny daňové příjmy.

USA mohou tyto deficity krátkodobě financovat – úrokové sazby amerických pokladničních poukázek dokonce nedávno klesly na rekordně nízkou úroveň. Nevyvinou-li však Spojené státy seriózní úsilí o fiskální konsolidaci, čekají je i světovou ekonomiku vážné problémy. USA proto naléhavě potřebují začít uskutečňovat čtyři výrazné změny.

První změnou je rozsáhlá daňová reforma zaměřená na srovnání daňové politiky s žádoucími hospodářskými pobídkami. Zejména by USA měly zvážit zavedení daně z přidané hodnoty, která se v jiných průmyslových zemích široce využívá. Uvalením daně ze spotřeby na každou fázi výrobního řetězce by Amerika mohla snížit přehnanou spotřebu, která pomohla nafouknout nedávnou úvěrovou bublinu, a místo ní povzbudit úspory a investice. Jistě, prostá DPH je regresivní, avšak zkombinuje-li se s částečnou slevou nebo vynětím základních potřeb, lze ji učinit progresivní.

USA by se navíc měly bedlivě zaměřit na daňové úlevy, které se chovají jako skryté výdajové programy. Začít by se mohlo u možnosti odpočíst si z daňového základu úrokové platby z hypotečního úvěru. Tento odpočet je v současnosti možný u hypoték do jednoho milionu dolarů, což představuje klíčovou složku přemrštěných pobídek k nákupu nemovitosti ve Spojených státech – většina jiných průmyslových zemí se takové politice vyhnula.