0

Kupředu k putinismu

MOSKVA, NIŽNIJ NOVGOROD, NOVOSIBIRSK: „Vperjod k komunizmu!“ Toto heslo snad nejvýstižněji charakterizovalo nicnedělání Brežněvovy éry stagnace – a současně jí bylo cynickým výsměchem. Dnešním Ruskem otřásá zvláštní pocit déjà-vu právě těchto časů. Za Jelcina se navzdory vadám na tržní ekonomice i demokracii zdálo, že věci se hýbou vpřed. Dnes ale spousta Rusů ani netuší, zda směřují kupředu či zpátky, nebo zda vůbec někam míří.

Vzkříšení staré sovětské hymny, o něž se zasadil sám prezident Putin, je prvním z nedávných znamení toho, že Rusko kráčí zpátky do budoucnosti. Putin měl sice tu slušnost, že změnil text písně, ale nenechal si vzít jejího sovětského ducha – „spojenou navěky velikou Rus“. Načež Federální bezpečnostní úřad, čili bývalá KGB, oslavil výročí založení sekce zahraniční služby – tedy rozvědky – večírkem, na který se dostavil také jeden z jejích bývalých zaměstnanců, jistý pan Putin.

Následovala valná hromada akcionářů společnosti RAO UES, elektrárenského giganta Ruska, v jejímž čele sedí bývalý reformátor, dnes oligarch Anatolij Čubajs. Schůze měla být znamením nového, podnikání nakloněného klimatu v Rusku, ale pro transparent na zdi jednacího sálu – „Ať žije 80. výročí plánu GOELRO Vladimíra Iljiče Lenina!“ – byl celý, jistě dobře míněný záměr pro smích.

Heslem plánu GOELRO (Státního výboru pro elektrifikaci Ruska) bylo: „Socialismus – vláda Sovětů plus elektrifikace země“. Čubajsův plán se v mnohém plánu GOERLO podobá, ale místo po celostátní socializaci volá po povinné celostátní komercionalizaci. Pokud nebude některý region schopen zaplatit za svou spotřebu elektřiny, bude odpojen a zůstane bez tepla.