0

Hackerský trh?

NEW YORK – Nikdy v dějinách písemného dorozumívání nemohlo mít 140 znaků takový vliv, jaký může mít dnes. Když Syrská elektronická armáda (SEA) získala před dvěma týdny přístup na hlavní účet agentury Associated Press na Twitteru (@AP), odeslala falešný tweet o dvou explozích v Bílém domě a zranění prezidenta Baracka Obamy. Během několika vteřin klesly americké finanční trhy zhruba o 1%.

O několik minut později se to již na Twitteru hemžilo dementi. Reportéři v Bílém domě tweetovali, že žádnou explozi necítili, a reportéři AP a správci twitterového účtu AP Politics oznámili, že účet @AP se stal terčem hackerského útoku. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney pak na odpoledním brífinku potvrdil, že Obama skutečně žádné zranění neutrpěl. Finanční trhy se vrátily na stejnou úroveň jako před falešnou zprávou.

Podfuk s twitterovým účtem @AP představuje systémové riziko, které nelze eliminovat, protože vyplývá z interakce vysoce integrovaných finančních trhů se stále demokratizovanějším systémem doručování zpráv. Vzhledem k silné motivaci protagonistů vedených zlými úmysly takové podvody páchat bychom měli očekávat, že počet podobných incidentů poroste.

Finanční trhy jsou zranitelné vůči manipulaci, protože neprovádějí vyhodnocování pravdy. Obchodování často upřednostňuje ty, kdo reagují jako první, takže být první, ale mýlit se může stále přinést zisk.