Bojovná slova a falešné sliby

Téměř pět let se pojem „válka s terorismem“ ukazoval být falešnou metaforou, která vedla ke kontraproduktivní a sebezničující politice. Tento zavádějící řečnický obrat byl aplikován doslova, výsledkem čehož bylo rozpoutání skutečné války na několika frontách včetně Iráku, Gazy, Libanonu, Afghánistánu a Somálska. Tisíce nevinných civilistů přišly o život, což po celém světě rozhořčilo miliony lidí.

Al-Káidu se přesto nepodařilo pokořit, jak ukázalo nedávné spiknutí, jehož cílem bylo odpálit nálože v letadlech na komerčních linkách z Londýna do Spojených států. Toto spiknutí, které si mohlo vyžádat více obětí než útoky z 11. září, bylo zmařeno díky ostražitosti britských zpravodajských složek. Očividně však nebude poslední.

Americká veřejnost bohužel nekriticky akceptovala válečnou metaforu jako zřejmou reakci na 11. září. Dokonce i dnes, kdy se již všeobecně připouští, že invaze do Iráku byla hrubou chybou, zůstává „válka s terorismem“ rámcem, do něhož se musí vměstnat americká politika. Hlásí se k ní i většina politiků Demokratické strany – ze strachu, že by v oblasti obrany dostali nálepku slabochů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nkNbnDC/cs;