Boj s „novým" terorismem

Jak se v USA vyostřuje prezidentské soupeření, kritici tvrdí, že válka v Iráku prezidenta George W. Bushe zkomplikovala problém boje s terorismem. To je závažné obvinění, neboť svět potřebuje širší strategii boje proti terorismu.

Terorismus není nic nového a také se nejedná o jednoho jediného nepřítele. Jde o dávnou metodu boje, často definovanou jako záměrný útok na nevinné oběti s cílem šířit strach. Útoky na New York a Washington z roku 2001 byly dramatickou eskalací letitého fenoménu. Dnešní terorismus se ovšem od toho, čím býval v minulosti, liší.

V dnešní době jsou nástroje hromadného ničení menší, levnější a snáze dostupné. Jako časové spínače byly loni v březnu při útocích v Madridu použity mobilní telefony. Únos letadla vyjde poměrně lacino. Konečně, informační revoluce zajistila levné komunikační a organizační prostředky, které umožnily globální rozmach skupinám, jejichž působnost se kdysi omezovala na oblasti spravované místní a národní policií. Al-Káida si údajně vybudovala síť v padesáti či více zemích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8KxgAiO/cs;