greene1_Brooks Kraft Getty Images_US fed Brooks Kraft/Getty Images

Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat

BOSTON – Federální rezervní systém USA v posledních měsících uveřejnil několik oznámení souvisejících s klimatem, když se v prosinci zapojil do Sítě pro ozelenění finanční soustavy (NGFS) a v únoru pak vytvořil nový dozorčí klimatický výbor. Ačkoli se jedná o důležité první kroky, Fed by měl pro řešení změny klimatu udělat víc, což by mu zase pomohlo naplňovat jeho mandát.

Přestože prezident Joe Biden dal jasně najevo, že klimatické ohledy ovlivní veškeré fiskální rozhodování jeho administrativy, centrální banka proto není z obliga. Před nasazováním nekonvenčních nástrojů, jichž je zapotřebí, aby byla měnová politika na stejné vlně, je však Fed, obávající se o svou nezávislost, ostražitý.

Území manipulace sazby pro úvěrování bank do druhého dne (srovnávací laťky pro vypůjčovatele a střadatele napříč ekonomikou) už Fed výrazně překročil a vstoupil hluboko do nekonvenčních vod, třeba když v reakci na pandemii covidu-19 začal nakupovat aktiva. Říká sice, že nechce určovat vítěze a poražené, ale už tak činí: nakonec vítězí každý, kdo drží aktiva nakupovaná centrální bankou.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/NUC2vhfcs